fbpx

Kiválasztás, interjúztatás: kérdések és válaszok

A gyorsan változó munkaerőpiacon a hagyományos toborzási – kiválasztási gyakorlatok gyakran nem elegendőek a legjobb jelöltek megtalálásához egy adott pozícióra. Ahogy az iparágak átalakulnak és a különleges készségek iránti kereslet növekszik, a szervezetek egyre inkább a készség-, kompetencia alapú toborzást alkalmazzák a tehetségek megtalálása érdekében. Ebben a cikkben útmutatót szeretnénk nyújtani a készség-, kompetencia alapú toborzás – kiválasztás megvalósításához.

Alapvető készségek (skill-ek) azonosítása

A készség- vagy kompetencia alapú toborzás alapja a munkakör / feladatkör sikeres betöltéséhez szükséges kritikus készségek pontos azonosítása. Ennek a folyamatnak több kulcsfontosságú lépése van:

 

  1. Munkakörelemzés a jelenlegi, jól teljesítő munkatársakkal: információkat gyűjtünk azoktól a munkatársaktól, akik kiválóan teljesítenek a pozícióban – a napi feladataik, kihívásaik és az általuk használt készségek megértése világosabb képet adhat arról, hogy mi az igazán fontos az adott munkakörben.
  2. Technikai (“hard”) és “social skill”-ek listázása, amelyeket napi szinten használnak: egy átfogó listát készítünk a hard és a soft skill-ekről, amelyek a munkakör sikeres betöltéséhez fontosak.
  3. Készségek priorizálása a “hatás” és a gyakoriság alapján: Nem minden készség egyformán fontos. Prioritást érdemes adni azoknak, amelyek gyakran előfordulnak és nagy hatással vannak a munkakörben a feladatok sikeres elvégzésére.
  4. Jövőbeli iparági trendek figyelembevétele: azon készségek feltérképezése, amelyek várhatóan a jövőben keresettek lesznek az iparágban, az adott területen.
  5. Átfogó készség-lista készítése: A priorizált készségeket gyűjtsd össze egy listába, amely referenciaként szolgál a munkaköri leírásokhoz és értékelésekhez.
  6. Egyeztetés a vezetőkkel: a pozíció felett lévő vezető(k) elvárásainak feltérképezése.
  7. A készség-lista és az elvárások rendszeres felülvizsgálata és frissítése: visszajelzés gyűjtése a vezetőktől, kompetencia-mátrix létrehozása, az értékelési eredmények beépítése a kiválasztási folyamatba (+ tanuló szervezet létrehozása a toborzásban)

 

Szempontok a készség-, kompetencia fókuszú munkaköri leírások készítéséhez

  • Technikai (“hard”)  és szociális készségek kiemelése
  • Világos, konkrét, hétköznapi-gyakorlati nyelvezet használata
  • Készségek hangsúlyozása a képesítésekkel, végzettséggel szemben
  • Kulcs-készségek, kulcs kompetenciák kiemelése
  • Tapasztalati szintek meghatározása minden készséghez
  • Készségek hozzájárulásának leírása a szervezeti célokhoz (~ “Az egyes készségek hogyan segítik elő a jelöltet a vállalati célok elérésében?”)
  • Az alapvető, és az elvárt, preferált készségek megkülönböztetése

 

Hatékony kompetencia értékelés megvalósítása

Javaslataink a jelöltek készségeinek, képességeinek, kompetenciáinak hatékony értékeléséhez:

 

  1. Az egyes munkakörökben más és más értékelés-típusokra lehet szükség: fontos, hogy ezeket a pozíció specifikus követelményeihez igazítsd – legyen szó technikai feladatokról, problémamegoldó- vagy szituációs gyakorlatokról, assessment center-ről (AC), esetleg egy esettanulmány megoldásáról
  2. Igazságosság és relevancia biztosítása: tervezd meg az értékeléseket, felméréseket úgy, hogy azok igazságosak, pártatlanok legyenek, és közvetlenül kapcsolódjanak a pozíció követelményeihez, elvárásaihoz.
  3. A kompetencia értékeléseket, felméréseket, teszteket világosan, egyértelműen, érthetően kommunikáld
  4. Az eredmények elemzésénél, a “pontozásnál” maximálisan törekedj az objektivitásra

 

STAR módszer a kompetencia alapú interjúkhoz: STAR kiválasztás

A STAR módszer egy hatékony eszköz lehet a készség-, kompetencia alapú interjúk lebonyolításához. Ez a strukturált megközelítés biztosítja, hogy az interjúk a releváns készségekre és a korábbi teljesítményre összpontosítsanak, amikor a kiválasztás van fókuszban:

 

  • Situation: Egy konkrét helyzet bemutatása, amelyben egy bizonyos készséget kellett használni.
  • Task: A megoldandó feladat bemutatása.
  • Action: A megtett lépések bemutatása a helyzet megoldására.
  • Result: … és végül, mi lett az eredmény?

 

A STAR interjúztatási módszer használatához:

 

  1. Dolgozz ki kérdéseket minden alapvető készséghez: találj ki olyan kérdéseket, amelyek arra ösztönzik a jelölteket, hogy beszéljenek arról, hogyan használták a munkakörhöz szükséges készségeket valós helyzetekben.
  2. Az interjúztatásban résztvevő vezetők és HR-es munkatársak képzése a különböző interjútechnikák – pl. a STAR módszer következetes alkalmazására
  3. Kritériumok kidolgozása a jelöltek válaszainak értékelésére, különös tekintettel azok relevanciájára és hatására.
  4. Jelöltek objektív összehasonlítása

 

Technológia a készség-alapú toborzásban – kiválasztásban

Ez ma már mind itt van, vagy éppen karnyújtásnyira van tőlünk: használod? Nem használod? Mi szól mellette / ellene?

 

  • Mesterséges intelligencia által vezérelt szűrés és adatelemzés – szinte bármilyen témában, a toborzás bármely fázisában
  • Videó interjúk
  • Kompetencia tesztek, online kompetencia felmérések (Captain, Hogan, SHL, Profiles)
  • Jelöltkezelő rendszerek (ATS-ek) beépíthető szűrőkkel

 

A tehetségek bevonzásában és megtartásában állandó versenyben vagyunk – tapasztalatunk szerint nincs olyan szervezet, és nincs olyan vezető, akinek ne lenne érdemes a kiválasztás témájával napi szinten foglalkoznia! Toborzás, kiválasztás, interjúztatás kompetencia alapon: várjuk jelentkezésed, ha beszélgetnél velünk ezekről!

 

Ha kiválasztás: Interjútechnika-tréning, ami neked szól!

 

Tetszett amit olvastál?

Próbáld ki a felméréseinket, vagy vedd igénybe tanácsadói szolgáltatásainkat: megismerheted kollégáid rejtett tartalékait, és személyre szabottan fejlesztheted őket, ezzel növelve az elkötelezettségüket!