fbpx

Interjútechnika tréning – ami Neked szól

Évente itthon kb. 3000 jelölt kiválasztásához használják a Profiles felméréseit. Programjaink megrendelői ilyenkor a kiválasztási döntés meghozatalához szükséges információt egészítk ki a kompetencia-felmérések eredményével. A felmérés eredménye arról szól, hogy milyen egyéni fejlesztési fókuszokkal érdemes majd foglalkoznunk, ha a pozícióra jelentkező jelölt kiválasztása mellett döntünk. Interjútechnika tréning és a Profiles kompetencia-felmérések – erről szól az alábbi bejegyzés.

 

Bár legtöbbször azzal foglalkozunk, hogy az egyéni felmérés-eredmény alapján mire kérdezzünk rá a jelöltnél, fontos, hogy arról se feledkezzünk meg, mi, saját magunk hogyan “működünk” interjúztatóként?

 

A kiválasztáshoz használt tesztek közül általunk leggyakrabban alkalmazott ProfileXT (PXT) felmérésünkről bővebben itt olvashatsz – most viszont jöjjön pár olyan téma, ami rólad, az interjúztatóról szól!

 

Interjútechnika és ProfileXT

 

Energiaszint

 

A PXT felmérés Energiaszint skálája a számunkra komfortos munkavégzési tempót, a komfortos fordulatszámot mutatja be. Akinek magas az Energiaszint skálán a pontszáma, az egyszerre sok dologgal, magas fordulatszámon, rövid határidőkkel is komfortosan dolgozik. Akinél alacsony az Energiaszint skálán elért pontszám, az módszeresen, lépésről-lépésre szeret haladni. Általában nem szereti elkapkodni a dolgokat. Interjúztatóként a magas Energiaszint tudatos odafigyelést igényel, hogy az átlagosnál, a számodra komfortosnál több időt szánj a jelölt alapos megismerésére. Ha hasonlóan magas fordulatszámon is “pörögtök”, fél óra alatt letudva egy-egy beszélgetést, nem biztos, hogy a jelölt minden releváns tulajdonságát ennyi idő alatt fogod alaposan feltérképezni. 

 

 

Önérvényesítés

 

A Profiles kompetencia-felmérés egy másik skálája az Önérvényesítés. Akinél ez az átlagosnál alacsonyabb, az nem érzi komfortosan magát az önérvényesítést, érdekérvényesítést igénylő nehezebb szituációkban. Sokszor nem áll könnyen bele a konfrontatívabb helyzetekbe, amikor egy kifejezetten domináns, “megmondós” karakterrel kell beszélgetnie. Hogyan készülj fel egy inkább “lefelé kommunikáló” vezető-jelölt interjúztatására? A kulcs itt (is) a partnerség lesz: “annyi” kell hozzá, hogy tudatosan “felturbózd magad” egy magasabb önérvényesítés-szintre – elő kell majd venned a magabiztos, higgadt érdekérvényesítő “működésedet”.

 

 

Társas kapcsolatok

 

Egy harmadik példa: a Társas kapcsolatok kompetencia. Minél magasabb a Társas kapcsolatok kompetencia-skálán elért értékünk, annál fontosabb számunkra a kapcsolódás. Az, hogy legyen lehetőségünk megmutatni magunkat mások számára. Önmagában ez a tulajdonság sokszor elismerés-éhséggel, figyelem-igénnyel is jár. Amikor a jelölt is, az interjúztató is kifejezetten “társas”, kifejezetten “társasági”, akkor könnyen megy a kapcsolódás, a hosszan beszélgetés akkor is, ha most találkozunk először. Interjúztatóként igen tudatos odafigyelést igényel, hogy ez alapján ne beszéljük túl a jelöltet, miközben érdemes ránézni egy-egy kompetencia-felmérés – és a benne felfedezhető összefüggések kapcsán, hogy esetleg a sok beszéddel mit kompenzálunk? Mit “rejtegetünk”? (stb) És a másik oldalról közelítve: zárkózottabb, kevesebbet beszélő interjúztatóként hogy vagy a “nagy dumás” jelöltekkel?

 

 

Az interjúztatásnak a “technika” része, a kérdezéstechnika, a kérdés-típusok, a kompetencia-alapú interjúztatás (stb.) jól tanulható, begyakorolható, ugyanakkor az interjúztató karaktere, önismerete, és – ilyen szempontból is nézve – a felkészültsége legalább ugyanennyit számít a sikeres interjúztatáshoz vezető úton.

 

 

Pár kérdés – tedd fel magadnak ezeket, ha interjúztatásra készülsz!

 

  • Mondj példát arra, hogyan kezelsz egy kifejezetten nehéz, feszült interjú-helyzetet! Mi volt benne a nehéz, és mit gondolsz, hogy miért volt ez nehéz neked?
  • Miből veszed észre, ha a jelölt számára egy téma kellemetlen? Hogyan kérdezel rá erre?
  • A jelölt egy számodra vállalhatatlan, “politikailag inkorrekt” dolgot említ az interjún. Hogyan jelzel vissza neki ott, akkor ezzel kapcsolatban?
  • A jelölt az interjú folytatásához olyan információt szeretne tőled megtudni, amit te nem mondhatsz el neki. Hogyan “csillapítod” az érdeklődését úgy, hogy közben benne is maradjon a kiválasztási folyamatban?

 

 

Néhány példát olvashattál arra az előzőekben, miért gondoljuk kiemelten fontosnak a Profiles-nál, ha interjútechnikát tanulnál, akkor ennek keretében önismerettel is foglalkozz. 

 

Ha kipróbálnád a kompetencia-felméréseinket, amelyekre az interjútechnika tréningeket építjük, várjuk jelentkezésedet ezen az oldalon!

 

Tetszett amit olvastál?

Próbáld ki a felméréseinket, vagy vedd igénybe tanácsadói szolgáltatásainkat: megismerheted kollégáid rejtett tartalékait, és személyre szabottan fejlesztheted őket, ezzel növelve az elkötelezettségüket!