fbpx

Asszertív kommunikáció: gyakorlatok a fejlesztéshez (2.rész)

Asszertív kommunikáció tréning tervezéséhez gyakorlatok (2. rész)

 

Különböző vállalati szituációk „mesterséges” létrehozása, ahol a résztvevők gyakorolhatják az asszertív kommunikációt:

a csapat egyik tagja nem teljesít a korábban megfogalmazott „elvárásoknak” megfelelően, és erről a csapat másik tagja (vagy pl. a kinevezett vezető) asszertív módon, konstruktív visszajelzést ad neki. (Megfontolandó: nem biztos, hogy a “legélesebb” helyzetekkel érdemes indítani az asszertív kommunikáció tréning elején.)

 

Naplózás az asszertív kommunikáció tréning előtt / után:

a résztvevők egy napló formájában készítenek feljegyzést a saját reflexióikról – a kommunikációs tapasztalataikról saját magukkal kapcsolatban. Arra bátorítjuk ilyenkor az asszertív kommunikációs tréning résztvevőit, hogy elemezzék alaposabban azokat a szituációkat, ahol asszertívebbek lehettek volna, vagy ahol az asszertív kommunikáció pozitívabb eredményeket hozhatott volna – ezzel is tudatosítva a résztvevőkben a kommunikációs stílusukat, és a fejlesztendő területeket.

 

Visszajelzés-adás és visszajelzések fogadása:

a résztvevők feladata, hogy párokba rendeződve, visszajelzést adjanak egymásnak különböző témakörökben – asszertív módon, majd a szerepeket megcserélve, a kapott visszajelzésre is asszertívan reagáljanak.

 

Aktív figyelem, aktív hallgatás az asszertív kommunikáció tréning keretében:

a résztvevők feladata, hogy párokba rendeződve, a munkájukkal kapcsolatos kihívásokat vagy kétségeket osszanak meg egymással – miközben a másik fél gyakorolja az aktív hallgatást. Ezt követően a másik fél összefoglalja, és reagál arra, amit hallott.

 

Konfliktuskezelés csoportosan – konfliktuskezelés workshop:

egy kitalált munkahelyi szituációban – akár egy esettanulmányt segítségével, akár egy korábban előforduló valós helyzetben – a csoport választott vezetője asszertív kommunikációs technikákkal törekszik a konfliktus megoldására.

 

Kommunikációs stílus felmérés az asszertív tréning előtt:

a résztvevők egy kommunikációs stílust felmérő kérdőív segítségével kapnak visszajelzést az általuk preferált kommunikációs stílusról, és a fejlesztendő területeikről. Az eredményeket egyénileg és (a megfelelő hozzájárulások esetén) csoportosan is feldolgozzuk. Ötleteket gyűjtünk, javaslatokat és kéréseket fogalmazunk meg az asszertív kommunikáció fejlesztésére.

 

Csapatépítés keretében olyan gyakorlatokat valósítunk meg, ahol lehetőség van a nyílt, őszinte és asszertív kommunikáció fejlesztésére, a vélemények elmondására, és az aktív figyelem gyakorlására.

Folyamatos visszajelzéseket kérünk és adunk a kommunikációs stílusról és az asszertivitásról.

Különböző karakterek, különböző érdeklődésű emberek más-más módon oldanak meg nehéz, feszült helyzeteket. Ennek feltérképezéséhez és fejlesztéséhez is ajánljuk a felméréseinket: vedd fel velünk a kapcsolatot, próbáld ki díjmentesen a felméréseinket. Tervezd meg ezek alapján velünk a legjobb gyakorlatokat az asszertív kommunikáció tréning előtt.

Szeretnél még többet megtudni? Olvass tovább!

© Profiles International Hungary Kft

Tetszett amit olvastál?

Próbáld ki a felméréseinket, vagy vedd igénybe tanácsadói szolgáltatásainkat: megismerheted kollégáid rejtett tartalékait, és személyre szabottan fejlesztheted őket, ezzel növelve az elkötelezettségüket!