Vezetői problémamegoldó workshopokon többször is visszatérő jelenséggel találkoztam – a résztvevők különféleképpen írták le, hogyan élik meg a jelenlegi pörgést: magas üzemi hőfokon égünk, az időprés már nem szorítható tovább, de elhangzott a forró a pite kifejezés is. Abban viszont nagyon nagy volt az egyetértés, hogy a változást kezelő és operatív, szakmai feladatok az idejük jóval nagyobb részét teszik ki, mint ahogy kellene. Egybehangzó igényként fogalmazódott meg a részükről, hogy sokkal több idő kellene a kollégákra.
No, azért mondjuk ki bátran, hogy ezzel a jelenséggel nem először találkozunk – „béke időben” is megesik az ilyen.
Biztosan ismerős, hogy leggyakrabban azok a gyerekek kapnak a pénztárnál sorban állva csokit, akik hangosan és/vagy sokszor kérik.
Te hallod a kollégáidat, hogy mit kérnek? Kérnek egyáltalán? Vagy megkérdezted, hogy mit kérnek?
Home office-ban vagy hibrid működési módban:
- Sokkal kevesebb a személyes találkozás, így a kommunikáció nagy részét kitevő nonverbális rész sérül, és így nagyon sok információ elvész
- Sokkal többet foglalkozunk a feladatokkal, változásokkal, mert sürget az idő
- Kevésbé komfortos az online meetingen megkérdezni a kollégát: “Hogy vagy?” … hiszen nem látjuk, hogy ki hallja a válaszát, és milyen körülmények között van éppen.
- Az izoláció sok esetben elindít egy zárkózottabb viselkedést, főleg, ha egy “nem oké” állapotban találja meg a “Hogy vagy?” kérdés az illetőt.
- Kedves Főnök, tedd a szívedre a kezedet: Hányszor kértél mostanában visszajelzést a kollégáidtól? (Arról, hogy valójában hogy vannak, mi működik most nekik, hogy látják a Te működésedet, a Csapat működését, stb.?)
Amikor sokat pörgünk, akkor kevesebbet vagyunk jelen, az “itt és most”-ban, mert már a következő feladat megoldásán gondolkozunk. Ilyenkor nehezebben tudunk valójában kapcsolódni másokhoz, odafigyelni másokra a jelen pillanatban. Ezt természetesen megérzik a kollégák, ami lecsapódhat úgy, hogy “Minek mondjam, úgysem hallja meg!” Bízom benne, hogy most egy “kellemes tiltakozás” jelent meg benned: “Hiszen, annyi a feladatom, és akkora a nyomás rajtam, egész nap csak tolom, stb., szóval minden nem fér bele…”
Miben és hogyan segítené a munkádat, ha tudnád:
- Milyen erőforrásokkal gazdálkodsz egyéni és csapat szinten?
- Kinek, mennyire van feltöltve az „akkumulátora”, ill. mivel lehet feltölteni?
- Vezetőként milyen hatással vagy rájuk, és mi az, ami akkor is működik, amikor Te nem vagy jelen?
- Milyen észrevételei és javaslatai vannak a kollégának?
Ezekben a témákban segít a Survey Management, viszont ez sem működik, ha
- megkérdezzük a kollégákat, de nem történik semmi,
- nincs visszajelzés a kollégáknak a válaszaik alapján,
- nem anonim, aminek anonimnak kellene lennie,
- még nem tettük a vállalati kultúra részévé.