fbpx

Kiválasztás és tesztek: erre figyelj, hogy a legjobb döntést hozd meg a jelöltekkel, munkatársakkal kapcsolatban (3.rész)

Best practice – a tesztek használata során ezekre a pontokra is figyelned kell!

1. A jelölteket részletesen tájékoztassuk a tesztelési folyamatról, a tesztelés céljáról: az előkészítő kommunikáció nélkül ne indítsunk el tesztelést.

2. Az ebben a cikkben részletezett tesztelési folyamat nem lehet kötelező: ha a jelölt nem szeretne részt venni a kompetencia-felmérésben, akkor ez nem eredményezheti, hogy a jelöltet (automatikusan, feltétlenül) kizárjuk a kiválasztási folyamatból.

3. A teszt-eredmény mindig csak egy információ legyen a döntéshozatalhoz.

4. A jelölt minden esetben kapjon visszajelzést a teszt-eredményéről, illetve ügyeljünk a teljes folyamat során az adatkezelés megfelelőségére.

5. Ha felvettük a jelöltet, a teszt-eredménye alapján az egyéni fejlesztéséhez használható információt építsük be a képzési-, fejlesztési folyamatainkba.

 

 

A jelöltek előzetes tájékoztatása a felmérésről

Ez az a rész, amit sose hagyjunk ki! Történhet a tájékoztatás szóban, de mindig történjen meg írásban (email-ben) is! Adjunk tájékoztatást az adatkezelésről, mondjuk el, hogy mi a felméréssel a célunk, hogy miért kérjük a kérdőív kitöltését, hogy milyen feladatok elvégzését kérjük, és végezetül, hogy a jelöltnek miért érdemes részt vennie a felmérésben.

 

 

Jelöltként miért vegyek részt a felmérésben, miért töltsem ki a kiválasztási tesztet?

 

Néhány érv a jelölt felé történő kommunikációhoz:

  • Mert a munkaadó, akinél az állásra pályázol, megkért erre,
  • Mert neked is, és a munkaadónak is fontos, hogy minél tökéletesebb legyen kettőtök között a „matching” – hosszú távon neked sem lesz az igazi, ha olyan feladatkörben dolgozol, ami nem a tiéd, amit nem szeretsz, ami neked sem komfortos, vagy ami folyamatosan stresszel,
  • A teszt kitöltésével „vállalod a transzparenciát” – nincs mit rejtegetnem, én ilyen vagyok, és nálatok szeretnék dolgozni, és
  • Egyben azt is üzened, hogy fontos számodra is az önismeret, és az erre épített egyéni fejlődés, tanulás lehetősége.

 

 

Mi van még?

Ismét a teljesség igénye nélkül:

 

A munkatársak teszt-eredményei, és a megfelelően elkészített kompetencia-profilok alapján az álláshirdetések célzottabbá tehetőek, finomhangolhatóak annak megfelelően, hogyan célszerű megszólítani az elérni vágyott álláskeresőket.

 

A felmérés-eredmények segíthetnek az assessment center összeállításban, az AC-hoz szükséges erőforrások, időigény optimalizálásában, majd a későbbi képzések, fejlesztések során a tréning-tematikák, feladatok, szituációs gyakorlatok személyre-, csapatra szabott összeállításában.

 

A felmérés-eredmények, mint „HR-eszközök” támogathatják a coaching, teamcoaching folyamatokat: elakadásaink hátterében sokszor találkozunk olyan témakörökkel, amelyek egy objektív, pontos tükörbe nézési lehetőség után, a tudatos odafigyelés segítségével hatékonyan oldhatóak.

 

Karrier-, útkeresés témáknál a kiválasztáshoz is használt tesztek jó szolgálatot tesznek az irányváltáshoz, pályamódosításhoz, pályaválasztáshoz kapcsolódó kérdéseink megválaszolásához.

 

Ahol még sokszor találkozhatsz a tesztekkel: munkahelyi konfliktusok feloldása, kezelése, stressz-menedzsment, vezetők fejlesztése, talent-ek, kulcs-munkatársak megtartását célzó programok kialakítása, szervezetfejlesztés – munkatársak és folyamatok illesztése, szervezeti-, munkaköri folyamat-átalakítások.

 

 

Merre tovább a kiválasztáshoz használt tesztekkel?

Ami várható:

  • Ügyfélélmény, jelölt-élmény javítása – a felmérések adminisztrációja, a kérdőív-kitöltés, a felmérés-eredmények értelmezése tekintetében
  • Gamification – bár továbbra is igen megosztó a téma, nem mindenkinek, nem minden korosztálynak jönnek be az online, játékos felületek – még elég futurisztikusnak tűnik, hogy azon keresztül ismerjünk meg alaposabban egy jelöltet, hogyan játszik egy online felületen
  • Még gyorsabb kapcsolódási lehetőségek tanulási, egyéni fejlődési, képzési lehetőségekhez
  • Mesterséges intelligencia nagyobb térnyerése az adatelemzésben – a felmért kompetenciák és a munkatárs napi szintű tevékenysége közötti korrelációk részletesebb elemzése, és így a várható teljesítmény pontosabb előrejelzése

 

Olvass tovább! A kiválasztásról és tesztekről szóló cikk további részei:

 

 

© Profiles International Hungary Kft

Tetszett amit olvastál?

Próbáld ki a felméréseinket, vagy vedd igénybe tanácsadói szolgáltatásainkat: megismerheted kollégáid rejtett tartalékait, és személyre szabottan fejlesztheted őket, ezzel növelve az elkötelezettségüket!