fbpx

12+1 tipp, interjúztatóként hogyan készülj fel az interjúra

Te jó ég, normális, hogy ennyire kalapál a szívem? Kifúj, beszív, csak semmi kapkodás, csak semmi torokköszörülés. De ha elvékonyodik a hangom? Nyirkos a tenyerem, már hullámos a nyomtatott CV papírja. Csak nehogy hadarni kezdjek. Most kell jól teljesítenem! Nyugalom, mondom, nyugalom! Nagy levegő, kezdünk.” Ki jut eszedbe erről a képről? 

 

Ha egy jelöltet képzelsz el, amint izgatottan próbálja rendezni a gondolatait a személyes interjú előtt, nagy valószínűséggel igazad van. De vajon lehet-e, hogy fiktív karakterünk nem más mint maga az interjúztató

Benne van a pakliban. 

 

Gyakran feltételezzük, hogy az interjúztatók (szakértők, vezetők, stb.) pozíciójukból adódóan mindig magabiztosak, tűpontosan tudják, mi fog történni és ők alakítják a helyzetet: csukott szemmel vezénylik az interjúhelyzetet. Azonban nem mindig ennyire egyszerű a képlet. A szorongásait, bizonytalanságait senki sem szereti kirakatba tenni, különösen, ha élesben kell teljesíteni – ezért is igyekszünk praktikákkal leplezni, optimális esetben feloldani a nem mindig racionális félelmeinket. Legyen szó jelöltről vagy (akár tapasztalt) interjúztatóról, valamennyiünknek lehetnek esendőbb napjai, amikor lefuttatjuk a fenti belső monológot. 

 

 

Mi az ellenszer?

Talán elsőre azt mondanád, hogy a tapasztalat. Minél több tapasztalatom van, annál magabiztosabb vagyok. Amikor ezt a logikus gondolatmenetet futtatom, mindig eszembe jut egy kedves ismerősöm mondása, amit gyakran emlegetünk: “tapasztalatot tapasztalat útján lehet szerezni”. Szóval nincs más hátra, mint előre: bele kell lépni a helyzetbe, ha fejlődni szeretnénk. De mi csökkentheti a belső feszültséget? 

 

 

A felkészültség lépései

Felkészültség, feszültség – mindannyian érezzük, hogy a két fogalom között nem három betűnyi a távolság. Annak tiszta tudatában, hogy nem lehet minden eshetőségre felkészülni (aki látott már Tarantino filmet és/vagy interjúztatott, saját megélés szintjén tudja), egy biztos: ha teremtünk időt a felkészülésre, megadjuk magunknak a lehetőséget arra, hogy ne csak átvergődjünk a szituáción, hanem élvezzük is azt – gyakorlással, tapasztalatszerzéssel egyre többször, egyre jobban. Hogyan fogjunk hozzá?

 

 

 

Én és az interjúztatás – Mi a szupererőm és a kriptonitom?

Mindig érdemes a forrástól, ha úgy tetszik a bázisponttól elindulni. Mivel interjúhelyzetben is elsősorban emberek vagyunk, így interjúztatóként érdemes visszanyúlnunk saját magunk működéséhez, motivációjához, hiedelmeihez.

 

Maradjunk tudatosak arra, hogy melyek azok a tényezők, amelyek torzíthatják az értékítéletünket, gondolatainkat, milyen működésmódok, karakterek milyen helyzetben és mit kapcsolnak be bennünk. Például ha tudom magamról, hogy több korábbi élményem kapcsán feszült leszek a hangosan beszélő, hevesen gesztikuláló karakterektől, akkor képessé válok arra fordítani a figyelmemet, hogy objektíven kezeljem az ekként viselkedő jelöltet. Amikor interjúhelyzetben ilyen interjúalannyal találkozom, könnyebb lesz elvonatkoztatnom a saját preferenciáimtól és a pozíció szemüvegén keresztül szemlélni, rátermett-e a feladatra – attól függetlenül, hogy hozzám közel áll-e stílusa. 

 

Érdemes fókuszt helyezni arra, hogy a triggereken kívül megvizsgáljam, mi az én erősségem interjúztatóként, amelyre magabiztosan támaszkodhatok. Mindig van egy kedves mondatom, barátságos a kisugárzásom, amivel megnyitom a jelölteket? Büszke vagyok a szuper kérdéseimre? Jól összegzek? Gondold végig ezeket, ahogyan a kihívásaidat is, amelyekre kriptonitként hivatkoztam. Mi az, ami nehéz, ami zavar, amitől még félek, vagy ami el szokta kerülni a figyelmemet, és rendszerint a fejemhez kapok: erre már megint nem gondoltam

 

 

Checklist 12 pontban, hogy felkészülten interjúztass

Amikor a fentiek összeálltak a fejedben, jöhetnek a technikai részletek – és hidd el, nem véletlenül mondják, hogy az ördög a részletekben rejlik. Az alábbi 12 pontos szempontlista segíthet abban, mit gondolj végig a felkészülés során, hogy megszerezd, majd meg is tartsd a tehetséges jelöltet – munkáink során a Profiles-nál mindig azt tapasztaljuk, hogy sokszorosan megéri az ő elkötelezettségükbe fektetni:  

 

  1. A jelentkezését követően kap a jelölt automatikusan visszaigazolást, hogy befutott a pályázata?
  2. Utánanéztél LinkedInen, Facebookon, akár Instagramon, TikTokon?
  3. Tájékoztattad a kiválasztási folyamatról, hogy tudja, mi vár majd rá?
  4. Felkészültél az önéletrajza, kompetenciája alapján speciális kérdésekkel az interjúra?
  5. Készítettél a munkakörre vonatkozó értékelő lapot?
  6. A kulcskompetenciákra zsigerből adtál valamilyen pontszámot? (pl. határozott fellépés, hozzáállás, nyitottság, stb. 1-10 skálán?)
  7. Kell / lehet róla referenciát kérni? Ha igen, kértél?
  8. Mikor tudna kezdeni?
  9. Tudod, hogy mennyit szeretne keresni?
  10. Van máshol megkezdett kiválasztási folyamat, amiben benne van?
  11. Tájékoztattad, mikor fogsz visszajelezni neki? 
  12. Ha elutasítod, értesítetted erről?

 

 

A fenti szempontok tisztázása sokat segíthet abban, hogy felkészülten és így magabiztosan vágj bele az interjúztatásba. Ne feledd, hogy ha tervezel, nem csak magadat, hanem a jelöltet is segíted, hiszen ha te magad nyugodt vagy, olyan légkört teremtesz, amelybe jól esik megérkezni – így sokkal reálisabb képet kaphatsz róla, és közvetíted azt az üzenetet is, amiért lényegében az interjúhelyzetben vagytok: hozzánk jó csatlakozni

 

Ha szeretnél többet olvasni a témában, maradj velünk és kövesd az aktivitásainkat a LinkedInen, mert további tartalmakkal jelentkezünk – nem csak interjútechnika, hanem más érdekes témában.

 


Fodor Luca Erna

Tetszett amit olvastál?

Próbáld ki a felméréseinket, vagy vedd igénybe tanácsadói szolgáltatásainkat: megismerheted kollégáid rejtett tartalékait, és személyre szabottan fejlesztheted őket, ezzel növelve az elkötelezettségüket!